Про ролі HR у сучасних умовах
Лариса Онипко, HR-експерт компанії grc.ua, розповіла Українській асоціації лідерів бізнесу про тенденції ринку праці та «Премію HR-бренд Україна», яку вона очолює.
Роль HR-директора сьогодні
HR-директор в успішній сучасній компанії – це бізнес-лідер, який посідає чільне місце поруч з CEO та CFO компанії. Це як велика трійка бізнесу. Якщо відповідальність CEO – це стратегія компанії, бізнес-пріоритети, то відповідальність HRD – це процес реалізації бізнес-стратегії через людей.
Завдання та відповідальність HR-директора – знати, яка корпоративна культура має бути в компанії, які знання та навички потрібні команді для досягнення результату, які умови треба створити, щоб працівники були продуктивні та залучені у бізнес.
Цей рік дуже знаковий, бо пандемічна криза поставила функцію HR у центр уваги бізнесу. І зараз, як ніколи, компанії потребують сповненого рішучості HR-керівника, який має вберегти здоров’я команди, підтримувати її бойовий дух, контролювати всеохоплюючий експеримент із впровадження віддаленої роботи і, якщо бізнес стискатиметься, зрозуміти, кого та як потрібно вивести за штат, зберігши репутацію та імідж компанії.

Компетенції сучасного HR
Світ змінюється і вимоги до HR-лідера теж змінюються. Найактуальніша компетенція HR сьогодні, в умовах коронавірусної кризи, – це вміння працювати в умовах невизначеності. У НR, по суті, з’явилась нова роль – роль навігатора, який може спрямувати ресурси команди так, щоб вона могла генерувати рішення в будь-яких умовах:

  • 1
    Піклуватися про особисті потреби кожного окремо та бути уважним до того, що відбувається в усіх куточках організації
  • 2
    Сортувати дані, давати оцінку всьому, що відбувається зараз, і планувати майбутнє
  • 3
    Розуміти та приймати рішення з опорою на власні цінності та допомагати іншим не зволікати із важливими рішеннями.
    У НR, по суті, з’явилась нова роль – роль навігатора, який може спрямувати ресурси команди так, щоб вона могла генерувати рішення в будь-яких умовах
Компетенції сучасного керівника
В умовах віддаленої роботи для керівників важливо навчитися по-новому управляти командою. Менеджерським «рутинам» треба приділяти більше часу і системності, але це все необхідно навчитися робити онлайн.
Є запит на програми з розвитку емоційного інтелекту. Для управлінця важлива емпатія, вміння говорити з людьми та слухати їх, надихати і при цьому бути справжнім. В епоху digital вміння балансувати технології і людей важливо так само, як і цифрова обізнаність лідера. Бо коли ми йдемо у діджитал, треба розуміти, чим новим можуть бути наповнені завдання, напрямки, де і як ми можемо більш ефективно використовувати людей, якщо рутинні операції автоматизуються; як використати технології для створення ефективних людських систем; як підтримувати ментальне здоров’я та благополуччя працівників.
Окрім того, наразі створюються нові програми розвитку лідерів, які мають на меті посилення певних лідерських якостей та компетенцій для ефективності лідерів в умовах New Normal. Фокусом таких програм є адаптивність та гнучкість як бізнес-навичка, ясність розуму й управління увагою, інтелектуальні інновації та інноваційне мислення; прийняття змін та управління змінами тощо. Розгляд компетенцій та їхня прокачка відбуваються в контексті розвитку на рівні особистості, на рівні команди та організації, а також бізнес-середовища загалом.
Такі програми зміцнюють дух і силу лідерів, їхню життєстійкість, посилюють стійкість команд та організацій.

Пандемія vs Ринок праці
Карантин змінив ситуацію, і наразі ринок праці знову став «ринком роботодавців», вивільнилась значна кількість робочої сили.
Станом на 1 жовтня 2020 року кількість безробітних, зареєстрованих у Державній службі зайнятості, становила 433 тис. осіб, що на 62% більше, ніж минулого року. А ось кількість актуальних вакансій від роботодавців становить 68 тис. заявок, що на 32% менше, ніж на 1 жовтня 2019 року.

Дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили залишається суттєвим. Станом на 1 жовтня 2020 року в середньому по Україні на одне вільне робоче місце претендувало шість безробітних. Тож тенденція збільшення кількості кандидатів на ринку є.
На що звертати увагу роботодавцям
Для того, щоб найняти в свою компанію кращих співробітників, відстежуйте діяльність компаній-конкурентів у вашій сфері. Створюйте ще більше ком’юніті з HR-фахівцями, які змушені в поточних умовах звільняти кращих співробітників.
Радимо формувати цифровий бренд роботодавця і стежити за тим, яку інформацію про компанії може знайти пошукач у мережі інтернет. Поставте себе на місце кандидата і уявіть, що унікального може дати йому ваша компанія, як збагатиться його досвід. Відкривайте нові канали для залучення талантів, включаючи ресурси фрилансерів, тимчасових співробітників і краудсорсинг.
«Дистанційка» та її перспективи
Віддалена робота посприяла розширенню географії найму. Головні дослідження продуктивності співробітників у віддаленій роботі ще попереду, але наявний досвід такої співпраці з фахівцями показав, що для професіоналів не має жодного значення, де вони перебувають під час роботи.
Багато міжнародних компаній заявили про свій намір запровадити формат віддаленої роботи на постійній основі. Серед прихильників «дистанційки» – менеджмент Facebook, Twitter та Shopify.
Український бізнес теж підтримує цей тренд. Опитування, проведене серед користувачів порталу grc.ua, показало: трохи більше третини (35%) роботодавців з числа респондентів повернулися до звичного формату роботи, ще 27% використовують гібридну форму.
Кожен п’ятий респондент (20%) повідомив, що до остаточної стабілізації ситуації співробітники компанії працюватимуть віддалено. А от 13% роботодавців дозволили приймати це рішення кожному співробітнику особисто. Найчастіше така «самостійність», згідно з опитуванням, практикується в IT-компаніях, у консалтингу та інших послугах для бізнесу. Для успіху організації в умовах віддаленої роботи HR-менеджери мають віддавати пріоритет цифровій обізнаності та навичкам віддаленої спільної роботи. Також велике значення мають навички self-менеджменту. Співробітник, який працює поза офісом, повинен вміти самостійно контролювати свій час і завдання. Бути менеджером для самого себе – важлива навичка, без якої неможливо уявити якісні робочі процеси.
«Премія HR-бренд Україна»
Це щорічна незалежна авторитетна премія країни, яка відзначає найбільш успішні проєкти з управління персоналом. Це єдиний професійний конкурс у сфері побудови репутації та іміджу роботодавця. Премія була заснована у 2011 році, її організатор – grc.ua.
Премія присуджується в 4 номінаціях: «Столиця», «Регіон», «Україна» і «Світ». За всі конкурсні роки на участь у премії було подано більше 350 проєктів. За час свого існування премія стала фактично екосистемою, яка об’єднує відомих HR- та бізнес-експертів, лідерів думок, HR-директорів провідних компаній, партнерів задля розвитку ринку праці, формування культури HR-брендингу в Україні та розуміння тенденцій майбутнього.
Претендентом на отримання «Премії HR-бренд Україна» може стати без винятку будь-яка компанія: прийом заявок базується на принципі самовисування. Переможців визначає суддівська колегія, яка формується з визнаних експертів у галузях HR, кадрового консалтингу, бізнесу та побудови брендів. Журі конкурсу складається з 10 осіб, і його склад змінюється щорічно.
Цього року на здобуття премії в різних номінаціях претендували 33 компанії, які подали 40 HR-кейсів. Найбільше серед учасників – представників галузей IT, ритейл та банків, промисловості, FMCG та агро, а в центрі уваги номінантів цього року – питання навчання та залучення співробітників, потенційних працівників та молоді, побудова бренда роботодавця у нових реаліях, трансформація HR-системи через автоматизацію процесів і використання діджитал-інструментів, трансформація корпоративної культури і, звичайно, антикризові проєкти, які акумулюють той унікальний досвід бізнесу в роботі з людьми у період пандемії.
Церемонія нагородження «Премії HR-бренд Україна» відбулася 5 листопада 2020 року. Саме тут були оголошені переможці авторитетного незалежного конкурсу в сфері HR і управління людським капіталом.