Виклики в роботі з людським капіталом: утримати, залучити, повернути і примножити
4 липня в рамках Премії HR-бренд відбулася бізнес-кава «Що чекає на ринок праці у 2025», яка об’єднала лідерів думок, провідних експертів та представників відомих компаній з усієї країни для обговорення актуальних питань українського ринку праці в умовах воєнного часу.
Виступи спікерів охопили широкий спектр тем, що дозволило учасникам отримати всебічне розуміння сучасного бізнес-ландшафту.
Анна Ільєнко, директорка з продажів і розвитку компанії Gradus, представила аналіз поточної ситуації на ринку праці, ґрунтуючись на актуальних даних досліджень Gradus Research.
Основні інсайти і деякі цифри дослідження:
- Рівень стресу українців лише підвищується: приріст на 13% у червні 2024 року у порівнянні з лютим 2022 року і становить 88%. Ключова емоція людей — втома. Тому роботодавцям варто й надалі розвивати у працівників навички самоедукації, створювати програми та умови, що сприяють зниженню стресу і виснаженості працівників, розвивати wellbeing.
- Кристалізувалася національна ідентичність — українська стає мовою спілкування в побуті.
- Знизився показник задоволеності працівників роботою: задоволені роботою тільки 26% опитаних. Тому роботодавці повинні враховувати цей тренд у плануванні стратегії і тактики роботи з людьми: прозорі комунікації, підтримуюче лідерство та людиноцентричне управління.
- 45% українців, що виїхали за кордон через війну, не планують повертатися. Тому варто створювати сенси бути в Україні, турбуватись про безпеку життя працівників, про якість освіти молодих кадрів, конкурентні умови праці.
Діна Конограй, старша бізнес-партнерка з персоналу напрямів закупівлі та логістики в МХП, поділилася досвідом залучення та утримання персоналу, приділяючи особливу увагу роботі зі студентами. Вона розповіла, що впровадження відповідних програм та дуальної освіти дозволило залучити 1 110 студентів за останні 3 роки, половина з яких працевлаштувалася в компанії. Спікерка висвітлила досвід МХП щодо впровадження політики гендерно-нейтральної рівності, перепрофілювання жінок у традиційно «чоловічих» професіях, наводячи приклади успішних внутрішніх експериментів та соціальних проєктів компанії.
Любов Українець, директорка з персоналу мережі супермаркетів «Сільпо», розповіла про практики роботи з персоналом у компанії, зокрема офіційне працевлаштування молоді з 16-17 років, перехресне навчання, оплачуване стажування для студентів, залучення пенсіонерів, курси навчання водійок вантажівок та повернення ветеранів і ветеранок до цивільного життя. Вона також показала, як компанія реалізує проєкти допомоги та турботи про співробітників і моніторинг задоволеності працівників.
Лідерка Премії HR-бренд Лариса Онипко, підсумувала важливість таких бізнес-заходів, наголосивши, що обговорення гострих питань ринку праці, діалог представників бізнесу і держави, постійний обмін досвідом та ідеями сприяють пошуку нестандартних і дієвих рішень в управлінні людьми.
В умовах нестачі трудових ресурсів тільки системна робота щодо ефективного використання існуючої робочої сили в Україні і комплексні заходи щодо залучення різних категорій кандидатів (молодь, студенти, жінки у декретній відпустці, ВПО, вікові кандидати й пенсіонери, працевлаштування людей з інвалідністю і повернення ветеранів) — будуть давати результат. Компанії повинні зосередитись на створенні інклюзивного робочого середовища, утриманні вже існуючих працівників і поряд з цим шукати альтернативні джерела робочої сили
Бізнес розуміє виклики і готовий інвестувати в навчання та розвиток команд, перепрофілювання і рескілінг знань та навичок, wellbeing-програми. Також важливо діяти на рівні держави і зосередитись на комплексі дій, програм, спрямованих на повернення українців в Україну. Такий системний підхід до вирішення проблеми дефіциту кадрів дозволить забезпечити стійкість та конкурентоспроможність української економіки
На панельній дискусії «Залучення іноземних працівників: виклики, реалії та майбутнє робочої сили в Україні», експерти обговорили гострі питання нестачі кадрів і обмінялися думками стосовно того, чи готова Україна до залучення іноземної робочої сили і чи «на часі» це взагалі.
Ольга Лук’яненко, директорка з персоналу «Нова пошта», навела приклади дієвих програм утримання працівників, можливостей для навчання і розвитку завдяки Корпоративному університету «Нова пошта». Основний вектор стратегії в роботі з людським капіталом — це утримання та розвиток працівників, ефективне використання існуючої робочої сили та пошук альтернативних джерел залучення нових працівників.
Надія Ковальчук, програмна директорка БФ «Право на захист», висвітлила, з якими труднощами у працевлаштуванні зараз стикаються біженці, люди без громадянства та внутрішньо переміщені особи. Експертка підкреслила, що потрібно зробити вже зараз на рівні держави у законодавчому та юридичному полі щодо залучення іноземної робочої сили та у зв’язку з євроінтеграцією України.
Дмитро Карпенко, General Manager Fillin Ukraine, підкреслив, що залучення іноземців — майбутнє ринку праці України. Основні виклики цього шляху — різниця в ментальності, культурі, незнання мови.
Ми впевнені, що такі професійні зустрічі сприяють обміну досвідом, пошуку нових рішень, створенню умов для співпраці між українськими компаніями, зміцненню зв’язків між HR-спільнотою та бізнесом, а також стимулюють інновації та розвиток HR-практик в Україні.
Дякуємо спікерам за експертність та відкритий діалог! Дякуємо всім учасникам за залученість до події!
Дякуємо компаніям Fillin — партнер з аутсорсингу персоналу та Smart Solutions — головний HR-партнер за підтримку заходу, подарунки і гостинність.